180

Zrównoważona produkcja stali

Raex® produkowany jest przez SSAB i sprzedawany za pośrednictwem globalnej sieci dystrybucyjnej Raex®. Spółka SSAB prowadzi stałe prace środowiskowe mające na celu minimalizację wpływu swoich działań na środowisko. Piece hutnicze SSAB należą do najbardziej efektywnych na świecie, jeśli chodzi o ograniczanie emisji CO2.

SSAB należy do spółek produkujących stal na bazie rudy żelaza w najbardziej efektywny sposób pod względem emisji CO2 - wskaźnik niskoemisyjności jest o 7% lepszy od średniej europejskiej. Poniższy wykres ilustruje emisje CO2 SSAB pochodzące z opartej na rudzie żelaza produkcji stali w porównaniu ze średnimi emisjami CO2 producentów z innych regionów.

Niskoemisyjna produkcja stali

Indeksowany współczynnik niskoemisyjności w produkcji żelaza na podstawie węgla zużytego w 2012 r.

Indeksowany współczynnik niskoemisyjności w produkcji żelaza na podstawie węgla zużytego w 2012 r. Źródło:
Stahl-Zentrum

Celem SSAB jest redukcja emisji CO2 w produkcji stali. Dążymy do osiągnięcia trwałej redukcji emisji CO2 o 300 000 ton do końca 2020 roku, w porównaniu do roku 2014.

https://www.ssab.com/company/sustainability/sustainable-operations/co2-efficiency


HYBRIT – stal produkowana bez paliw kopalnych

Branża stalowa jest jednym z segmentów emitujących najwięcej CO2, w skali globalnej jest to 7% emisji CO2. Rosnąca populacja globalna oraz urbanizacja to główne czynniki wzrostu światowego zapotrzebowania na stal do 2050 roku. Dlatego też ślad węglowy w branży stalowej stanowi wyzwanie dla Europy i całego świata.

W 2016 roku, SSAB, LKAB (największy europejski producent rudy żelaza) i Vattenfall (jeden z największych w Europie producentów elektryczności) połączyły siły, tworząc HYBRIT - inicjatywę, która podejmuje próbę zrewolucjonizowania produkcji stali. HYBRIT ma na celu zamianę węgla koksującego, tradycyjnie wykorzystywanego do produkcji stali z rudy żelaza, na wodór. Efektem będzie pierwsza na świecie technologia produkcji stali niewykorzystująca paliw kopalnych, praktycznie bez wpływu węgla na środowisko.

Właściciele koncepcji (SSAB, LKAB i Vattenfall) wyrazili zgodę na kolejną fazę HYBRIT i latem 2018 roku rozpoczęły się na terenie huty SSAB w Luleå, w Szwecji, prace nad budową unikalnego zakładu pilotażowego przeznaczonego do produkcji stali bez paliw kopalnych.

Już przed projektem produkcji stali niezawierającej paliw kopalnych SSAB rozpoczęło starania, by obniżyć emisje dwutlenku węgla w Szwecji o 25% do 2025 r., przekształcając wielki piec w szwedzkim Oxelösund w elektryczny piec łukowy. Plan na lata 2030-2040 zakłada przekształcenie kolejnych pieców - w Luleå, w Szwecji i w Raahe, w Finlandii - by wyeliminować większość pozostałych emisji CO2 i osiągnąć cel w postaci spółki bez paliw kopalnych do 2045 roku.

https://www.ssab.com/company/sustainability/sustainable-operations/hybrit