Zrównoważona produkcja stali

Stal Raex® produkowana jest przez SSAB i sprzedawana za pośrednictwem globalnej sieci dystrybucyjnej Raex®. Branża stalowa jest aktualnie jednym z segmentów emitujących najwięcej CO2, co stanowi 7% globalnej emisji CO2. Na dzień dzisiejszy wskaźniki emisji CO2 dla naszych hut plasują się wśród najniższych na świecie, niezależnie od lokalizacji geograficznej zakładu. Jednak jesteśmy zdeterminowani, by kontynuować nasze wysiłki mające na celu dekarbonizację branży stalowej, a Raex® jest częścią tego celu. Jak dotąd, SSAB jest jedynym producentem stali, który zobowiązał się do inwestowania w łańcuch wartości całkowicie pozbawionych kopalin, włączając produkcję stali. Pierwsze stale pozbawione kopalin dostępne będą komercyjnie dla klientów po roku 2026, natomiast zostaną w pełni wdrożone w roku 2045.

https://www.ssab.com/fossil-free-steel

 

 Raex

 

 

Redukcja emisji w cyklu życia i jeszcze dłużej

 

Prognozy wskazują, że globalna konsumpcja stali będzie rosła w ciągu kilku najbliższych dekad. Wykorzystanie złomu stalowego i przejście na produkcję stali w oparciu o złom nie oznacza wcale, że zmniejszy się zapotrzebowanie na stal bazującą na rudzie żelaza. Podczas gdy wskaźnik recyklingu stali pozostaje na imponującym poziomie 90%, lub nawet więcej w wielu częściach świata, dostępny złom stalowy spełnia zaledwie 25% globalnego zapotrzebowania. W rzeczywistości szacuje się, że 50% stali produkowanej do 2050 roku będzie nadal wytwarzane z rudy żelaza.

https://www.ssab.com/fossil-free-steel/ssab-aims-to-hit-the-market-with-the-worlds-first-fossil-free-steel-in-2026

Reducing emissions over the life time and beyond

 

Wartość w całym łańcuchu

 

Produkcja lub usługa bez wykorzystywania kopalin oznacza, że proces przebiega bez wykorzystywania paliw kopalnych, czy też surowców kopalnych. Produkcja stali bez wykorzystywania kopalin pozostawia paliwa kopalne pod ziemią; co oznacza, że Państwo oraz Państwa użytkownicy końcowi stajecie się częścią łańcucha wartości pozbawionych kopalin. A to z kolei oznacza, że gdy klienci zaczną stosować tę stal w swoich produktach, będą mogli promować je jako produkty pozbawione kopalin. Oferta produktów Raex® jest częścią tej zmiany i dostępna będzie jako stal wolna od kopalin.

https://www.ssab.com/fossil-free-steel/faqs-the-big-questions-answered

 

Value throughout the entire chain

 

 

HYBRIT - Nowa rewolucyjna technologia wytwarzania kopalin

 

Wraz z naszymi partnerami i klientami, SSAB ma na celu utworzenie łańcucha wartości wolnych od kopalin, począwszy od kopalni, a skończywszy na produkcie końcowym.

W roku 2016, SSAB, LKAB (największy producent rudy żelaza w Europie) i Vattenfall (jedna z największych firm energetycznych w Europie) połączyły siły, by utworzyć HYBRIT – inicjatywę, która podejmie starania w zakresie zrewolucjonizowania wytwarzania stali. Wykorzystując technologię HYBRIT, SSAB ma na celu zastąpienie węgla koksowniczego, tradycyjnie potrzebnego do produkcji stali z rudy, elektrycznością i wodorem pozyskiwanymi bez kopalin. Wynikiem współpracy będzie powstanie pierwszej światowej technologii wytwarzania stali bez wykorzystywania kopalin, przy znikomym pozostawieniu śladu węglowego. Naszym celem jest redukcja emisji CO2 przez Szwecję o 10% i Finlandię o 7%.

SSAB obniży swoją emisję CO2 w Szwecji o 25% już do 2025 r. poprzez przebudowę wielkich pieców w Oxelösund, w Szwecji, na elektryczny piec łukowy. W latach 2030-2040, zaplanowano przebudowę wielkich pieców w Luleå, w Szwecji i Raahe, w Finlandii, w celu wyeliminowania większości pozostałej emisji CO2.

https://www.ssab.com/fossil-free-steel/hybrit-a-new-revolutionary-steelmaking-technology